sztuki walki warszawa
karate klub w warszawie
klub karate warszawa
nauka karate warszawa
nauczanie karate
klub karate warszawa
szkolenia karate
karate stolica
szkoła karate
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kobudo


Treningi Ryukyu (Riukiu) kobudo oraz Nihon kobudo odbywają się w formie seminariów - stażów weekendowych oraz podczas Zimowych i Letnich Akademii Karate & Kobudo.
Regularną grupę będziemy tworzyć we wrześniu 2010 r.
Najbliższy staż odbędzie się 18 kwietnia 2010 r.: Kubotan - narzędzie samoobrony.

bojutsu Warszawa bronie kobudo

Zdjęcie z seminarium bojutsu z shihanem Tomaszem Piotrkowiczem. Warszawa, 15 listopada 2009 r.


Zdjęcia z seminarium bojutsu - poziom shoden, ktore poprowadził shihan Tomas zpIotrkoowicz 7. dan w listopadzie 2009 r.

bojutsu1.jpg
bojutsu2.jpg
bojutsu3.jpg
bojutsu4.jpg
bojutsu5.jpg
bojutsu6.jpg
bojutsu7.jpg
bojutsu8.jpg
bojutsu9.jpg
bojutsu10.jpg
bojutsu11.jpg
bojutsu12.jpg
bojutsu13.jpg
bojutsu14jpg
bojutsu15.jpg
bojutsu16.jpg
bojutsu17.jpg
bojutsu18.jpg
bojutsu19.jpg
bojutsu20.jpg
bojutsu21.jpg
bojutsu22.jpg
bojutsu23.jpg
bojutsu24.jpg
bojutsu25.jpg
bojutsu26.jpg
bojutsu27.jpg
bojutsu28.jpg
bojutsu29.jpg
bojutsu30.jpg
bojutsu31.jpg
bojutsu32.jpg
bojutsu33.jpg
bojutsu34.jpg
bojutsu35.jpg
bojutsu36.jpg
bojutsu37.jpg
bojutsu38.jpg
bojutsu39.jpg
bojutsu40.jpg



Treningi prowadzi shihan Tomasz Piotrkowicz 7. dan. W Klubie ćwiczymy pięcioma podstawowymi tradycyjnymi broniami: bo, tonfa, kama, nunchaku, sai.
Zaawansowani kobudoka (uprawiający kobudo) mogą skonfrontować swoje umiejętności w walce miękkimi broniami w konwencji chanbara oraz praktykować kumitachi przeciwko bokkenowi (drewnianemu mieczowi).


O poziomie naszych instruktorów i uczniów shihana Piotrkowicza niech świadczy sukces jego syna, sensei Michała Piotrkowicza, który zdobył brązowy medal w walce długim kijem bo na Mistrzostwach Swiata w w Japonii w listopadzie 2009 r.


kobudo Warszawa

Zdjęcie z seminarium w Turku. Sensei Michał Piotrkowicz prezentuje uzycie dwóch tonf.

Praktycy kobudo z Okinawy zaadoptowali narzędzia codziennego użytku do samoobrony przed uzbrojonym przeciwnikiem - na zdjęciu sensei Michał Piotrkowicz używa drewnianych kam - broni, która dała początek odmianom pałki policyjnej z bocznym trzymaniem.



bo-jutsu tonfa-jutsu

Zdjęcia z seminarium Okinawa kobudo - tonfa, poprowadzonego przez
SOKE TAKAYUKI KUBOTA 19 listopada 2004 w Warszawskim Centrum Karate w asyście shihanów: R. Kuratomi i T. Piotrkowicz:

kobudok1.jpg
kobudok2.jpg
kobudok3.jpg
kobudok4.jpg
kobudok5.jpg
kobudok6.jpg
kobudok7.jpg
kobudok8.jpg


Grupa kobudo zorientowana jest zarówno na zaawansowanych praktyków karate i innych sztuk walki jak i na osoby zupełnie poczatkujące. Zajęcia te stanowią reaktywację dawnej grupy kobudo Gosoku-ryu, która ćwiczyła na hali w soboty. Do uczestnictwa w zajęciach kobudo nie jest obecnie wymagane uprawianie karate ani innej sztuki walki.Są to zajęcia płatne, także dla karateków.

kobudo tonfa


Historia Okinawy, największej wyspy archipelagu Riukiu (Ryukyu) była bardzo burzliwa. Przez szereg lat obowiązywał tam edykt zabraniający ludności wyspy posiadania broni. Była to podstawowa przyczyna wykształcenia się walki wręcz karate ("kara" - puste, "te" - ręce), którą można uznać za najskuteczniejszą sztukę samoobrony bez użycia narzędzi, jaką wymyślił człowiek. Ale puste ręce w konfrontacji z uzbrojonym przeciwnikiem okazywały się często niewystarczające, szczególnie gdy chodziło o samurajów z klanu Shimazu, ekspertów walki wręcz uzbrojonych w dwa miecze. Ludność miejscowa zaadoptowała więc do skutecznej obrony narzędzia codziennego użytku, jak wiosło, kij, cep, skorupę żółwia itp. W połączeniu z wiedzą karate narzędzia te stały się skuteczną bronią w rękach ekspertów. Tak powstało Ryukyu kobudo - sztuka walki narzędziami związana ściśle z karate. Nie była ona tak usystematyzowana jak samo karate, tym niemniej podobnie do karate wykształciło się szereg szkół i kierunków kobudo, zwanego też Okinawa kobudo.
Ewolucja karate w XX wieku, jego rozprzestrzenienie się na obszar całej Japonii a później całego świata spowodowała również rozwój kobudo. Do technik posługiwania się tradycyjnymi broniami kobudo dołączono szereg narzędzi znanych z innych obszarów Japonii i całego świata, zmieniono też (analogicznie do karate) pewne techniki. Najwięcej jest obecnie szkół bo-jutsu (walki długim kijem), które mistrzowie karate zaadoptowali jako oddzielne systemy albo część ich szkoły karate.

W naszym klubie systematyczne zajęcia kobudo prowadzimy dla karateków, którzy poznali podstawowe pozycje i techniki karate, występujące także w kobudo. Przyjmujemy również nowych adeptów bez doświadczenia w sztukach walki.

Zajęcia kobudo prowadzi osobiście shihan Tomasz Piotrkowicz, który uczył się kobudo od takich japońskich ekspertów tej sztuki jak: Takayuki Kubota, Tetsundo Tanabe, Fumio Demura, Hirokazu Kanazawa, Toshishiro Obata i wielu innych.
W celu usystematyzowania wiedzy na tym polu wprowadzone są stopnie szkoleniowe kyu i dan, analogicznie do stopni w innych japońskich sztukach walki (aczkolwiek w oryginalnym kobudo nie było stopni):

stopnie uczniowskie niższe -
6. - 4. kyu pas biały,
stopnie uczniowskie wyższe -
3. - 1. kyu pas brązowy,
stopnie mistrzowskie -
1. - 5. dan pas czarny.



sensei Michał Piotrkowicz tonfa kata

Na zajęciach kobudo uczymy posługiwania się następującymi broniami:
1. Długi kij bo. Podstawowa i najbardziej naturalna broń człowieka. Służył do podpierania się, noszenia naczyń z wodą i dobytku, zaganiania zwierząt. Bo (na Okinawie zwany kon) ma długość około 6 stóp (182 cm), jest okragły (najczęściej), kwadratowy, sześcio lub ośmiokątny. Znane są odmiany bo: wiosło sunakake-bo, bardzo długi kij kyushaku-bo (ponad dwa i pół metra długości), sanjaku (krótszy kij poniżej 1 m dlugości). Pochodne tej broni znane z Japonii to: jo - średni kij (długości czterech stóp) - broń związana ze sztukami szermierki mieczem japońskim, ćwiczona też w szkołach aikido i u mistrza karate Takayuki Kubota, a więc i w naszym klubie; hanbo - pałka drewniana (do trzech stóp długości), tsue - laska, związana naturalnie także z szermierką, szczególnie rozwinięta w szkole mistrza Kuboty.
2. Tonfa - prawdopodobnie powstała z rączki do żarna służącego do mielenia ryżu. Inna teoria wywodzi tę pałkę z bocznym trzymaniem z części ekwipunku łodzi rybackich, tak popularnych na Okinawie. Najczęściej używa się pary drewnianych tonf trzymanych po jednej w każdej ręce. Policjanci w wielu krajach stosują pałkę opartą na koncepcji tonfy.
3. Kama - wywodzi się z sierpa używanego do ścinania ryżu i jest jedyną bronią kobudo posiadająca ostrze, którą można wymierzać cięcia. Zwykle rączka jest drewniana a ostrze metalowe, aczkolwiek do treningu używamy dla bezpieczeństwa drewnianych kam, które trzyma się w obu rękach. Odmiana z Japonii tej broni to kusarigama - kama z ciężarkiem na łańcuchu przymocowanym do rękojeści.
4. Sai - ten trójząb pochodzi być może z narzędzia do sadzenia ryżu. Przypomina sztylet z bocznymi zębami i jest jedyną w pełni metalową bronią Okinawy. Narzędzie oryginalnie nie jest ostre, zadaje się nim uderzenia i pchnięcia, w boczne zęby można złapać ostrze miecza do złamania ostrza włącznie. Analogicznie do kamy czy tonfy ćwiczy się parą sai. Pochodne tej broni to: manji sai - z zębami wygiętymi w przeciwne strony oraz stosowane w Japonii także przez policjantów jutte - z jednym zębem.
5. Nunchaku - pochodna cepa, broń spotykana też w Chinach czy Mongolii. Nunchaku zwykle składa się z dwóch kawałków drewna (pałek) połączonych linką lub łańcuchem. Znane są także wersje potrójnego nunchaku sansetsukon. Przekrój pałek jest okrągły lub ośmiokątny. Nunchaku jest w Polsce i w wielu krajach uznane za broń (niebezpieczne narzędzie), stąd w czasie treningu używa się wersji soft.
Z kobudo związane są także narzędzia samoobrony wynalezione przez mistrza Kubotę: kubotan i kubotai, z którymi adepci Gosoku-ryu zapoznają się w Warszawskim Centrum Karate.




kama, tonfa, kobudo Warszawa

Kamy i tonfy - trening w plenerze.





Riukiu kobudo, Okinawan kobudo

Ekspert kobudo, shihan Fumio Demura oraz shihan Piotrkowicz z synami i kuzynami.
Międzynarodowe seminarium kobudo - Warszawa, listopad 2001.




 

Prawa do tekstów, rysunków i zdjęć zastrzeżone. All rights reserved. © Tomasz Piotrkowicz
Program partnerski: Klub kenjutsu iaido Warszawa, szermierka kendo Warszawa, MMA Warszawa, Walka nożem, obrona przed nożem, Sztuki walki, Klub karate Warszawa
Kodowanie polskiej wersji ISO-8859-2. Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 lub wyższej.
Uwagi na temat wyglądu strony proszę kierować na ten adres: webmaster