sztuki walki warszawa
karate klub w warszawie
klub karate warszawa
nauka karate warszawa
nauczanie karate
klub karate warszawa
szkolenia karate
karate stolica
szkoła karate
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
galeria mistrzów


Inni mistrzowie sztuk walki
mistrzowie Gosoku-ryu

Takayuki Kubota Takayuki Kubota

Takayuki Kubota - przydomek "Żywa Legenda Karate".

Oto krótki film o mistrzu Kubota. Kliknij na portret Mistrza poniżej (film wmv 5,6 MB).


Jeden z niewielu żyjących już wielkich mistrzów, kultywujących tradycje samurajskie we współczesnym świecie, posiadający najwyższy stopień w karate 10. dan. Jest obecnie jedynym mistrzem w świecie japońskiego karate, który ma uznany przez Japońskie Ministerstwo Edukacji tytuł "soke" - twórcy, głowy stylu.
Urodził się w 1934 r. w Kumamoto - rejonie Japonii słynnym z tradycji samurajskich. Już w wieku 4 lat rozpoczął treningi ju-jutsu pod kierunkiem swego ojca, Denjiro. Pózniej ćwiczył u dwóch ekspertów okinawskiego karate, którzy jako wojskowi stacjonowali w pobliżu jego domu. Studiował wiele japońskich sztuk walki wręcz i mieczem, ale dominowało u niego zamilowanie do uprawiania karate, w którym wykazywał ogromny talent. Miarą jego talentu jest fakt, że w wieku 17 lat miał własne dojo w Tokio i był konsultantem policji d/s walki wręcz. Przez pewien czas pracowal jako osobisty ochroniarz ambasadora USA.
W 1964 roku przybył do Stanów na zaproszenie Eda Parkera - ojca amerykańskiego karate, dając tak jak Bruce Lee pokazy walki wręc. Ożenił się z Amerykanką i pozostał w słonecznej Kalifornii, gdzie naucza karate do dziś w Głównej Kwaterze International Karate Association w Glendale (Los Angeles). Organizacja IKA założona została w 1953 r. w Japonii, na jej czele stoi mistrz Kubota. Skupia ona ćwiczących z całego świata z różnych stylów karate: Gosoku-ryu, Shotokan, Shito-ryu, Goju-ryu, Uechi-ryu. Mistrz Kubota rozwinął techniki Shotokan na bazie obron Goju-ryu i stabilnych postaw Shito-ryu we własnął drogę dynamicznego stylu Go-soku (go - twardość, soku - szybkość). Stąd tytuł, jaki nosi - Soke (mistrz i założyciel stylu). Jego talenty wykorzystuje FBI i policja amerykańska, a także Hollywood. Występował, szkolił aktorów, układał sekwencje walk w ponad 300 filmach, współpracując z takimi gwiazdami Hollywood, jak: Yul Brenner, Charles Bronson, James Caan, Michael Douglas, Sean Connery, Christopher Lambert. To właśnie James Caan jest jednym z najwierniejszych uczniów Soke, ekspertem walki laską i honorowym prezydentem International Karate Association.
Soke opracował nowe bronie, uznane przez prawo amerykańskie jako służące do samoobrony: kubotan i kubotai. Rozwinął techniki walki pałką policyjną PR24 i tonfą.
Jest autorem wielu książek i filmów szkoleniowych. Można o nim przeczytać w Internecie, a w wydanej w USA encyklopedii wszystkich sztuk walki jego nazwisko występuje w dziewięciu różnych miejscach.
Soke Takayuki Kubota jest mistrzem następujących sztuk walki: karate, Toshin-ryu ken-jutsu, kendo, taiho-jutsu, kubo-jitsu, shindo-tsuye-jutsu, kubotan, kubotai, kubokido, aikido, judo. Ma własną stronę internetową, na którą zapraszamy: http://www.ikakarate.com



Takemasa Okuyama Takemasa Okuyama

Takemasa Okuyama - Mistrz Okuyama jest generalnym dyrektorem International Karate Association i nosi tytuł Kancho.
Rozpoczął treningi w Japonii w wieku 7 lat. Zgodnie z tradycją rodzinną ćwiczył sumo i judo. W wieku 13 lat zaczął uczyć się karate od mistrza Kinjo z Okinawy. W 1960 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Takushoku, który zasłynął na całym świecie ze szkolenia najlepszych instruktorów karate Shotokan. Tam studiował nauki polityczne i handel zagraniczny, regularnie ćwicząc karate z mistrzami: Tabata, Hamanaka i Tsuyama. W 1966 r. przybył do USA w celu kontynuowania studiów i rozpoczął treningi pod kierunkiem mistrza Takayuki Kubota. Uznając go za największego z poznanych mistrzów karate pozostał mu wierny do dzisiaj. W 1970 r. przeniósł się do Kanady, gdzie jest najważniejszą postacią w środowisku karateków Gosoku-ryu i Shotokan. W 1992 r. otrzymał z rąk mistrza Kubota tytuł kancho i stopień 8. dan w karate.
Kancho Takemasa Okuyama jest poza swą aktywnością w karate uznanym biznesmenem - prezydentem Hachi-O-Zan Ltd. oraz artystą, zajmującym się tradycyjnym malarstwem i grą na japońskim flecie.



Tomasz Piotrkowicz Tomasz Piotrkowicz

Tomasz Piotrkowicz - szef stylu Gosoku-ryu w Polsce, posiadacz stopnia 7. dan Gosoku-ryu. Jako pierwszy Polak otrzymał od japońskich mistrzów tytuł "shihan" (profesor sztuk walki). W 1970 r. zaczął trenować ju-jutsu, w 1972 karate - będąc wtedy jednym z pierwszych, a zarazem najmłodszych w Polsce. Podczas studiów na Uniwersytecie Warszawskim był współzałożycielem sekcji karate AZS, trenował wtedy karate Shotokan i koreański styl Kyoksul.
W 1980 r. ukończył pierwszy w Polsce kurs instruktora karate i prowadził treningi na UW. W 1981 roku był sędzią I Mistrzostw Polski Polskiego Związku Karate. Podczas drugich studiów na SGGW tam również założył sekcję karate AZS. Od 1991 r. jest szefem założonego przez siebie warszawskiego Centrum Karate. Wyszkolił wielu warszawskich instruktorów z różnych stylów i blisko dwustu posiadaczy czarnych pasów w Polsce i innych krajach. Uczył karate w Niemczech jako egzaminator DKV (Niemiecki Związek Karate), na Litwie, w Czechach, w Hiszpanii, na Węgrzech, na Ukrainie, we Włoszech, w Rosji. Prowadził nawet gościnnie treningi karate w Japonii. Szkolił biznesmenów, amerykańskich marines, prowadził kursy instruktorskie karate i samoobrony. Spośród wielu japońskich mistrzów karate, u których ćwiczył, największe wrażenie zrobili na nim: Ochi, Sakumoto, Kanazawa, Okuyama, Demura i Kubota. Soke Takayuki Kubota 10. dan spotkał po dwudziestu latach uprawiania karate, ze stopniem 3. dan w stylu Shotokan (nadanym mu przez mistrza Hideo Ochi) i zdecydował się zająć stylem Gosoku-ryu. W latach osiemdziesiątych był prezesem Studenckiej Federacji Karate, w 1995 r. został prezesem Polskiego Stowarzyszenia Karate. Shihan Piotrkowicz jest uznanym ekspertem kobudo, zarówno okinawańskiego jak i Nihon kobudo (5. dan w bo-jutsu, 4. dan w so-jutsu) oraz mistrzem ken-jutsu, który wprowadził do Polski sztukę walki mieczem samurajskim battodo (ma 6. dan w tameshigiri - testach cięć mieczem samurajskim i 5. dan w szkole Toyama-ryu battodo - jest to najwyższy stopień w Europie). Jest autorem czterech książek o japońskich sztukach walki, wielu artykułów, filmów szkoleniowych, audycji telewizyjnych i radiowych.

 

Prawa do tekstów, rysunków i zdjęć zastrzeżone. All rights reserved. ©Tomasz Piotrkowicz
Kodowanie polskiej wersji ISO-8859-2. Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 800x600 lub wyższej.
Uwagi na temat wyglądu strony proszę kierować na ten adres: webmaster